Tri ndjesitë në duar dhe këmbë që mund të jenë shenja të sheqerit në gjak

Për njerëzit që jetojnë me diabet, mbajtja nën kontroll e niveleve të sheqerit në gjak mund të duket si një betejë e vazhdueshme.

Kur jeni diabetik, trupi juaj mund të luftojë për të prodhuar insulinë të mjaftueshme.

Por, nëse nuk e mbani nën kontroll sheqerin në gjak, kjo mund të jetë e rrezikshme dhe mund të çojë në probleme shqisore.

Ekspertët kanë folur për neuropatinë diabetike, e cila është një lloj dëmtimi nervor që mund të ndodhë nëse keni diabet.

Për shumicën e diabetikëve, kjo do të dëmtojë nervat në këmbët dhe duart tuaja, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.

Ekzistojnë tre ndjesi kryesore në duart dhe këmbët tuaja që mund të jenë shenjë e neuropatisë diabetike.

Këto përfshijnë një mpirje, dhimbje në duar dhe këmbë, si dhe ndjësinë e shpimit të gjilpërave.

LEXO EDHE:  Pejani i rrahu krejt anëtarët e familjes, ja çka i bëri policia

Shenjat tjera kryesore të kësaj përfshijnë, mpirje ose aftësi të reduktuar për të ndjerë dhimbje ose ndryshime të temperaturës, mpirje, ngërçe, ndjeshmëri dhe probleme serioze me këmbët.

x