Author: 02 Press

Katër dëshmitarë pritet të dëgjohen sot, në rigjykimin për rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e Ruzhdi Shaqirit, që kishte ndodhur më 4 gusht të vitit 2014. Sokol Musliu, Idriz Morina, Afrim Nuraj dhe Naim Miftari janë thirrur për të dhënë dëshmitë e tyre gjatë seancës të së enjtes, në Gjykatën Themelore në Mitrovicë, raporton “Betimi për Drejtësi”. Ndryshe, në seancën e parë të rigjykimit të mbajtur më 30 mars të këtij viti, prokurori Naim Beka ka hequr dorë nga ndjekja penale për veprën e përdorimit të armës. Sipas prokurorit Beka, vepra e lartpërmendur është konsumuar nga vepra…

Lexo më shumë

Linda Aliu, tashmë është bere emër i njohur në mediat rozë. Ajo mund të themi se është policja më e ‘zjarrt’ që ka vendi ynë, shkruan infokosova. Duke pasur format e trupit perfekt, ajo njihet edhe për bukurinë e saj. Në llogarinë e saj instagram, Linda ka publikuar një fotografi tek sa shihet e veshur me një fustan të zi të shkurtër. Ajo në pah kishte këmbët e saj. E zjarrtë apo jo?

Lexo më shumë

Ka vdekur 9-vjeçari nga Rugova e Pejës, Gent Nikqi që ishte dërguar kohë më parë për shërim në Turqi. Lajmin e ka bërë të ditur Adnan Hyseni nga Peja që ka ndihmuar në sigurimin e parave për Nikqin. Ai përmes Facebook-ut ka shkruar se Genti nuk ka mundur që t’i mbijetojë sëmundjes. “Ngushllime familjes se 9 vjeçarit Gent Nikqi nga Rugova e Pejes, falënderues secilit qe i qendroj afer Gentit deri sot”, ka shkruar ai. Familja e Gentit kishte njoftuar me datë 6 prill se për të njejtin janë siguruar paratë e mjaftueshme për shërim. Gent Nikqi ishte i diagnostifikuar…

Lexo më shumë

Ka ndërruar jetë nga COVID-19 kuzhinieri më i famshëm shqiptar Përparim Babalija. Lajmin në Facebook e ka konfirmuar Mrizi i Zanave, duke shtuar se Babalija ka kontribuar në ringritjen e gastronomisë shqiptare. “Përparim Babalija, një nga chefat më të mirë në trevat Shqiptare sot ka ndërruar jetë nga i mallkuari COVID-19. Një djalë që ka kontribuar në ringritjen e gastronomisë shqiptare dhe që e ka promovuar Kosovën më shumë askush tjetër. Të qoftë dheu i lehtë koleg”, thuhet në njoftim. Për katër vite ai ka studiuar në “Academie Culinare de France” dhe “Paul Bocuse Institute”, e njëkohësisht ka punuar në…

Lexo më shumë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka uruar ditëlindjen ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, në mbledhjen e Qeverisë,. Në fund të mbledhjes së Qeverisë, Kurti i ka uruar Sveçlës ditëlindjen. “Të nderuar ministra dhe zëvendësministra, vjen një moshë që festimi i ditëlindjes është pak i vështirë për shkak të vjetëve. Por më duhet që të ju njoftoj se sot ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, e ka ditëlindjen. Urime Xhelal edhe po kaq të tjera”, ka qenë urimi i Kurtit. Ndërkaq në mbledhjen e sotme të Qeverisë u morën disa vendime, ku njëri ndër ta ishte subvencionimi…

Lexo më shumë

Policia e Kosovës ka arrestuar sot 19 vjeçarin i cili ka kryer një grabitje të armatosur në pompën e derivateve në Prishtinë, përveç grabitjes ai ishte i kërkuar edhe për vrasje në tentativë. “Njësiti i Hetimeve të Përgjithshme në bashkëpunim me njësitet e stacionit të Veriut në Prishtinë, kanë arritë të lokalizojnë vendndodhjen e personit të dyshuar, i cili kërkohej për veprat, vrasje në tentativë dhe grabitje e armatosur”, ka bërë të ditur për IndeksOnline, zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës Flora Ahmeti. Ahmeti ka thënë se rasti ka ndodhur me datën 28 mars 2021 në rrugën…

Lexo më shumë

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është marrë vendim që të ndahen 11 milionë euro për bizneset, policinë dhe mjekët. Sipas këtij vendimi do të subvencionohen bizneset me 6 milionë euro për shkak se ato ishin mbyllur me masat e fundit për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, shkruan Indeksonline. Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati tha se bizneset që janë detyruar të mbyllen, do t’u mbulohet 50 për qind e qirasë. Ndërsa 5 milionë tjera janë ndarë për zyrtarët policorë dhe mjekët të cilët kanë qenë të angazhuar për të zbatuar masat antiCovid. “Ndajmë mjete financiare shtesë…

Lexo më shumë

Inspektorati Policor i Kosovës ka suspenduar policin Remzi Shillova i cili dyshohet se ka keqpërdoru seksualisht një të mitur të moshës 15 vjeçare në Kamenicë e cila dyshohet se ka probleme mentale. “Përveç arrestimit, si pjesë e procedurës administrative i dyshuari (zyrtari policor) është suspenduar deri në përfundim të hetimit. Hetuesit e IPK-së pritet të ndërmarrin edhe veprime të tjera hetimore lidhur me këtë rast në konsultim të vazhdueshëm me prokurorin përgjegjës të prokurorisë Themelore në Gjilan”, ka njoftuar IPK, shkruan Reporteri.net. Ky është njoftimi i plotë i IPK-së: Inspektorati Policor i Kosovës respektivisht Departamenti i Hetimeve ditë më herët…

Lexo më shumë

Organizatat botërore të ushqimit i bëjnë thirrje vendeve që të marrin masa për të ndalur urinë e shumëfishtë të përkeqësuar nga pandemia, konfliktet, kriza klimatike dhe pabarazia. Në një letër të hapur ata shprehen se miliona njerëz po përballen me uri dhe duhen ndërmarrë miliarda paund investime. Në fillim të vitit, Programi Botëror i Ushqimit dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara e Ushqimit dhe Bujqësisë paralajmëruan se deri në 270 milionë njerëz nuk kishin ushqim të mjaftueshëm ose ishin në rrezik të lartë. Ndërkohë, në Jemen, Sudanin e Jugut dhe Burkina Faso, 155,000 njerëz tashmë jetojnë në zona me varfëri…

Lexo më shumë

Mikrobiologu Lul Raka ka apeluar që të aplikohet vaksina antiCovid-19, dhe të mos ketë hezitim në marrjen e vaksinës AstraZeneca, siç është raportuar të ketë ndodhur. Raka tha se secila vaksinë ka efektet e saj anësore, megjithatë ai përsëriti lutjen e tij që stafi shëndetësor të kryej injektimin, pasi dobia e kësaj kure, është shumëfish më e lartë. Sipas tij përveç frikës nga AstraZeneca, stafi shëndetësor e preferon më shumë vaksinën Pfizer për ta aplikuar si mbrojtje të sigurt ndaj koronavirusit. ”Dje kam marrë vaksinën në QKMF e Kaçanikut. Deri tani nuk kam asnjë efekt anësor. E kalova 24 orëshin,…

Lexo më shumë