Author: 02 Press

02 Press - Portal i lajmeve

Minatorët e Kombinatit metalurgjik Trepça në Kosovë të hënën kanë hyrë grevë. Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Gani Osmani nga Sindikata e Punëtorëve të kësaj ndërmarrjeje. Sipas tij, hyrja në grevë ka ardhur si pasojë e mosmarrjes së pagës së tetorit dhe kushteve jo të mira të punës. “Minatorët kanë hyrë në grevë. Janë tri pika kryesore apo kërkesa të minatorëve. Pagat të paguhen, është data 11 nëntor dhe ne ende nuk kemi marrë paga, po ashtu minatorët nuk kanë marrë një përqindje të pagave edhe të muajve të kaluar, ushqimi është shumë i dobët, tani…

Lexo më shumë

Një fermer 30-vjeçar zviceran, me nofkën “Andreas F.” abuzoi seksualisht me kafshë në fermën e prindërve të tij në Thurgau të Zvicrës. Delet, lopët, viçat, dhitë, derrat, nuk u kursyen nga 30-vjeçari, madje as qeni i tij, shkruan Blick. “Andreas F.” u zbulua kur ai pati një aksident: Gjatë një takimi seksual me një kafshë, ai u plagos nga një dem me peshë 300 kilogramë, transmeton KosovaPress. Gjykata e Qarkut Weinfelden në kantonin Thurgau dënoi “Andreas” me tre vjet psikoterapi për të kuruar shtytjen e tij seksuale ndaj kafshëve. Tani për tani, dihet pak për këtë çrregullim seksual. Arsyeja: Shumë…

Lexo më shumë

Demi Rose duket tejet provokative. Modelja e famshme, Demi Rose, ka pozuar pa reçipeta në fotografinë e fundit të cilën e ka hedhur më pas në Instagram. Ajo shihet se ka reklamuar të brendshmet e një marke të njohur mirëpo në pjesën e sipërme ka vendosur t’i heq të gjitha dhe të mbuloj vetëm një pjesë të gjoksit. Demi Rose nuk i ka fare problem pozat e tilla dhe këtë e ka dëshmuar shpesh.

Lexo më shumë

Këtë javë n’Kosovë show mysafir ishte ” Hulku ” nga Vushtrria. Njeriu i sfidave dhe peshave të rënda që po pergatitet për rekord të ri në Guiness tha që do ta ngriste nga toka apo ta mbajë për 30 sekonda me duar një helikopter. Por gjatë intervistës ai tha se mund ta mbajë edhe një kali në shpinën e tij dhe nga studio direkt u nisën për në një fermë ku mbahen kuaj. Shikoni videon:

Lexo më shumë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Enca Haxhia, e ka në ‘furrë’ projektin e saj më të ri muzikor. “Mwah” titullohet kënga e cila shumë shpejtë do të vijë e realizuar edhe me videoklip në të cilin këngëtarja shfaqet tejet joshëse. Si zakonisht ajo nuk ka kursyer ta tregoj gjoksin bombastik dhe ka marrë vëmendjen edhe me një foto të cilën e ka shkëputur nga prapaskenat dhe sapo e ka publikuar në Instagram. View this post on Instagram Po ku ke pas ti najhere naj Benz?! GlamTeam @sagerimakeup @sezerhairstyle Photo @iljanstermolli #MWAH A post shared by ENCA (@enca) on Nov 10, 2019…

Lexo më shumë

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi është ftuar nga Gjykata Speciale. Kjo gjë u bë e ditur nga vetë Selimi, i cili deklaroi se është i ftuar në cilësinë e të dyshuarit. Selimi tha se ashtu si thuajse të gjithë anëtarët e SHP të UÇK-së dhe shumë luftëtarë të tjerë të lirisë, është ftuar për t’u intervisutar nga Zyra e Prokurorit të Specializur, në cilësinë e të dyshuarit, raporton Indeksonline. “Intervistimi do të zhvillohet gjatë javës së ardhshme në zyrën e Prokurorit të Specializuar në Holandë”, ka shtuar ai. Ndryshe Selimi ishte deputet i Kuvendit të Kosovës nga…

Lexo më shumë

Emri i saj ka virtyte të larta. Shkurte Fejza që një kohë të gjatë është aktive në skenën e muzikës popullore, e cila sjell gjithmomë këngë me tekste domethënëse, shkruan “Kosovarja”. Edhe pse është e angazhuar mjaft shumë, rëndësi të madhe Shkurta I kushton edhe fizikut të saj. Në fotografinë e fundit, pamja e saj duket si në kohën e rinisë. Këngëtarja me një fustan të bukur shumë ngjyrësh dhe me një grim të lehtë nuk ua lëshon rrugën nuseve të reja. Ndryshe, si Shkurta edhe fytyrat tjera të estradës kanë filluar përgatitjet për festat e fundvitit.

Lexo më shumë

Një familje prej tre anëtarësh nga Peja, jetojnë në një vagon treni. Për më tepër ata detyrohen të paguajnë qira prej 95 euro në muaj. Nga Komuna e Pejës thonë se nuk ka ndonjë kërkesë zyrtare që kësaj familje t’i bëhet zgjidhja e problemit. Ndryshe Komuna e Pejës, vitin që shkoi ka ndërtuar 20 shtëpi për familjet me nevojë. Një familje tre anëtaresh nga Peja, jetojnë në një vagon treni. Madje të njëjtit, për këtë hapësirë janë të detyruar të paguajnë qira çdo muaj. Komuna e Pejës, për T7 thotë se nuk ka një kërkesë zyrtare nga kjo familje që…

Lexo më shumë

Në aksident janë përfshirë tetë vetura. Shtatë persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur rreth orës 17:25 minuta në dalje të Fushë Kosovës, drejtimi për Sllatinë. Bajram Krasniqi, zëdhënës për media në Policinë e Kosovës e ka konfirmuar informacionin për lajmi.net. “Aksidenti ka ndodhur në dalje të Fushë Kosovës drejtimi për Sllatinë në ora 17:25. Në aksident janë përfshirë tetë vetura, si pasojë e aksidentit janë lënduar shtatë persona”, tha Krasniqi.

Lexo më shumë