Author: 02 Press

02 Press - Portal i lajmeve

Mitrovicës ngadalë po i rikthehet nami i dikurshëm, si vend i dijes dhe shkencës. Kështu po duket edhe nga kandidaturat që priten të publikohen nga shumica e partive politike. LDK-ja në Mitrovicë do ta kandidojë për kryetar, doktorin me renome botërore, Armend Agolli. Agolli njihet si një ndër mjekët më të shquar shqiptar, që veprojnë brenda dhe jashtë vendit. Agolli prej vitesh shërben si mjek në Suedi. Duhet kujtuar se PDK-ja e ka afër kandidimin e ekonomistit Bedri Hamza, ndërkohë që VV-ja ka mbetur pa vendosur.

Lexo më shumë

Tahir Halim Qitaku, nga fshati Qitak, ia ka dorëzuar sot pronën e tij Komunës së Skënderajt, për ndërtimin e një rruge publike në fshatin e tij. Kështu u bë e ditur në një njoftim të komunes, në faqen zyrtare në Facebook. Në deklaratën e tij, 90-vjeçari ka thënë se këtë veprim po e bën me qëllim të përmbushjes së interesit publik, asfaltimit të rrugës dhe nuk ka kërkuar asnjë kompensim nga Komuna. Nënkryetari i komunës, Nuredin Lushtaku, e ka falënderuar Qitakun për kontributin e tij,të dhënë në dobi të qytetarëve të komunës sonë, duke shtuar se vendimi i tij është…

Lexo më shumë

Lëkundje tërmeti janë ndjerë në mbrëmjen e sotme në një pjesë të Shqipërisë. Raportohet se lëkundjet janë ndjerë në disa qytete, teksa epiqendra dyshohet se është në Adriatik, pranë Lezhës. Sipas të dhënave paraprake nga IGJEUM, tërmeti ka qenë me magnitudë 4.1 të shkallës Rihter, me epiqendër 3 km në veriperëndim të Lezhës. Lëkundjet janë ndjerë të forta nga qytetarët, disa prej të cilëve kanë dalë në rrugë.

Lexo më shumë

Nga Bledi Mane Me të drejtë ju jeni të merakosur ku shkojnë paratë tuaja që ia jepni bamirësit për të ndihmuar një familje të varfër? Thjesht, qartë, saktë, bukur po ua shpegoj: Kur ju i dhuroni 15 euro fondacionit misterioz të Elvis Naçit, 5 euro shkojnë në blerjen e një spitali privat, 3 euro për hapjen e një dyqani syzash dielli, 2 euro për pagesat e sharësve dhe kërcënuesve në internet, 1 euro për blerje orizi për familjen e varfër, 4 euro i përlan gruaja e bamirësit imam… Çdo javë Fatma Naçi trajton veten me Botoksin e Plotë për rrudhat…

Lexo më shumë

Gjykata e Qarkut në Slavonski Brod të Kroacisë ia ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji shoferit të autobusit, me targa nga Kosova, Dukagjin që u aksidentua të dielën në Kroaci, ku mbetën të vdekur 10 persona dhe u lënduan 40 të tjerë. Lajmin e ka bërë të ditur portal kroat Index.Hr. 52-vjeçari, Dukagjin Kyta, gjatë marrjes në pyetje në Zyrën e Prokurorit të Shtetit, është mbrojtur në heshtje. Pas marrjes në pyetje, Zëvendësi i Avokatit të Shtetit të Qarkut Franjo Kopunić tha se ata kishin kërkuar paraburgim për të, kërkesë e cila u miratua sot nga Gjykata.

Lexo më shumë

Një vdekje e dyshimtë ka ndodhur të hënën në Drenas. Është raportuar se viktima mashkull kosovar është sjellë pa shenja jete në QKMF të Drenasit. Në vendin e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitë përkatëse policore. Në lidhje me rastin është konsultuar prokurori i shtetit me vendim të së cilit trupi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion. Rasti vazhdon të hetohet.

Lexo më shumë

Dy ditë pas aksidentit të tmerrshëm në Slavonski Brod, janë publikuar pamjet e autobusit të Deva Tours, ku mbetën të vdekur 10 njerëz e mbi 40 të tjerë u lënduan. Siç shihet në pamjet e publikuara nga mediumi kroat 24 sata, autobusi në pjesën e poshtme është shkatërruar plotësisht. Ndërkohë, shoferit të autobusit të kompanisë “Deva Tours” nga Gjakova, i cili dyshohet se ka shkaktuar aksidentin në Sllavonski Brod të dielën, i është caktuar një muaj paraburgim nga Gjykata e Qarkut në këtë qytet. Shoferi 52-vjeçar që po drejtonte autobusin ku mbetën të vdekur, 10 pasagjerë, mbrojti veten në heshtje…

Lexo më shumë

Eksperti i komunikacionit, Bekim Ahmeti ka thënë se ka zëra që aksidenti në Kroaci mund të ketë ndodhur pasi që shoferët janë ndërruar gjatë kohës sa autobusi ka qenë në lëvizje. Ai i ftuar në emisionin Frontal në T7 me Arsim Lanin ka thënë se nëse ka ndodhur një gjë e tillë, shteti nuk do të ketë mëshirë ndaj këtyre rasteve. Ahmeti është shprehur se shumë pasagjerë gjatë asaj kohe kanë qenë në gjumë, ndërsa ata që e kanë parë se si ka ndodhur aksidenti kanë vdekur. “Ka zëra që shoferët janë ndërruar gjatë kohës së lëvizjes së mjetit gjë…

Lexo më shumë

Një buqetë lulesh u vendos sot në nderim të veprës së pjesëtarit të forcave speciale të Policisë së Kosovës, i cili më 26 korrik 2011 vdiq në krye të detyrës në mbrojtje të sovranitetit të Republikës së Kosovës. Në përvjetorin e 10-të rënies në krye të detyrës të Enver Zymberit, kryeministri Albin Kurti, bëri homazhe te varri i tij. Përmes një postimi në rrjetin sociale “Facebook”, Kurti bëri me dije se ka vizituar edhe famijarët e Enver Zymberit. Kurti tregoi se me babain e Enverit, Muharrem Zymberin kishin qendruar së bashku për një vit në burgun e Pozharevcit. POSTIMI I…

Lexo më shumë

Alinda I., 27-vjeçe, po udhëtonte me katër nga pesë fëmijët e saj në autobusin e linjës Frankfurt-Prishtinë, kur nga plagët e marra prej aksidentit të autobusit ndërroi jetë në Slavonski Brod të Kroacisë të dielën. Të gjithë fëmijët e saj kaluan pa lëndime, raporton e përditshmja kroate “Jutarnji List”. Sot, në spitalin e Slavonski Brod janë ende të shtrirë pesë fëmijët e Alindës. Atje kanë mbërritur babai i tyre, bashkëshorti i Alindës, Can I. dhe gjyshi i tyre, Arif Kikaj. Për Arif Kikajn, i cili mbërriti në Slavonski Brod nga Peja, emocionet janë të ndara. Vajza e tij 37-vjeçare, Alinda,…

Lexo më shumë