Author: 02 Press

02 Press - Portal i lajmeve

Çdo ditë e më tepër po raportohen persona të zhdukur, të cilët ikin nga shtëpia dhe nuk dihet më tutje për fatin e tyre. Përkundër përpjekjeve të policisë dhe qytetarëve që t’u dalin në ndihmë, shumë prej këtyre personave nuk e gjejnë rrugën e kthimit për në shtëpi, për arsye të ndryshme. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar tre raste të personave të zhdukur, për të cilët ende është e panjohur vendndodhja e tyre. Burimet brenda Policisë bëjnë të ditur se këto raste janë raportuar në Fushë Kosovë, Pejë dhe Gjakovë. Të tre rastet kanë të bëjnë me…

Lexo më shumë

Një vajzë e mitur në Kamenicë ka qenë viktimë e dhunimit seksual. Nga burimet brenda Prokurorisë Themelore në Gjilan, mësohet se këtë akt të tmerrshëm e mitura dyshohet se e ka përjetuar gjatë ditës së djeshme në fshatin Bosce. Policia ka arritur ta identifikojë dhe arrestojë të dyshuarin, i cili, me vendim të prokurorit, është dërguar në mbajtje.

Lexo më shumë

52-vjeçari Ismet Osmanay u plagos me thikë të hënën në Waterbaan, Deurne në Belgjikë, pranë një shkolle. Policia njoftoi se më pas viktima vdiq në vendngjarje. I dyshuari Betim A. 48-vjeçar u arrestua menjëherë. Disa prindër që po prisnin në portën e shkollës treguan ngjarjen. “Kemi dëgjuar shumë të bërtitura dhe pamë dikë që binte nga biçikleta e tij”. “Çiklisti ishte shtrirë në tokë, ndërsa një burrë u përkul mbi të dhe e goditi disa herë në qafë”. “Me gjakun që i pikonte nga duart, ai qetësisht kaloi aty pranë. Nuk u shqetësua dhe vazhdoi të ecte”, tha një dëshmitar,…

Lexo më shumë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka njoftuar se institucionet janë në momentet përfundimtare të parapërgatitjeve për nisjen e vaksinimit masiv në të gjithë vendin. Ai ka thënë se së shpejti mbërrin kontigjenti i parë i vaksinave Pfizer nga sasia që ka kontraktuar Republika e Kosovës. Postimi i ministrit Vitia: Të dashura qytetare, Të dashur qytetarë, Jemi në momentet përfundimtare të parapërgatitjeve për nisjen e vaksinimit masiv në të gjithë vendin tonë. Pas shumë sakrificave, humbjeve e vështirësive të këtij viti që lamë pas, kemi mbërritur tanimë në një stacion të ri nga ku mund të nisim rrugëtimin tonë drejt imunizimit.…

Lexo më shumë

Bajram Aliu nga Koshtova e Mitrovicës, por me banim në Vushtrri është bërë shembull i një qytetari të mirë edhe te të tjerët ashtu siç ka qenë gjithmonë. Aliu gjatë pasdites së sotme ka gjetur 100 euro dhe një kartel banke të qytetarit Y. Maxhuni në bankomatin e TEB Bankës në degën e Vushtrrisë. Siç raporton VushtrriaPress, gjesti i Bajram Aliut u duartrokit nga shumë qytetarë.

Lexo më shumë

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekruan Murati ka paralajmëruar pako të re të rimëkëmbjes ekonomike, paralelisht me rishikimin e buxhetit, për të cilët tha se shumë shpejtë do të jenë në Kuvend për votim. Murati në seancën e Kuvendit të Kosovës, ku po diskutohet për ekonominë si pasojë e pandemisë Covdi 19 tha se me uljen e numrave mund të bëhet edhe rimëkëmbja ekonomike. “Ne jemi në përgatitje, shumë shpejtë do ta keni edhe rishikimin e buxhetit. Ka qenë e pamundur edhe të bëhet pako e rimëkëmbjes ekonomike pa e ditë hapësirën fiskale, është dashur t’i monitorojmë të hyrat,…

Lexo më shumë

Më 15 qershor do të hapen sallat e dasmave, ka thënë Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizmit, Hysen Sogojeva. Sogojeva për Ekonomia Online tha se të martën do të dalin edhe me një manual se si do të lejohen mbajtja e ahengjeve. Ai në një intervistë tha se pritet që nesër të dalin me një konferencë të përbashkët edhe me Ministrinë e Shëndetësisë për hapjen e kësaj veprimtarie. “Sipas informatave që i kemi do të thotë grupet punuese janë duke punuar, do të thotë i kam dy përfaqësues të Odës dhe përfaqësuesit e ministrisë, dhe sipas informatave kemi edhe…

Lexo më shumë

Mbrëmë është publikuar rrëfimin e njërit nga familjarët e 65-vjeçarit Hasan Gashi, i cili dyshohet se u vra më 12 qershor nga vëllai i tij, Januz Gashi, në fshatin Sopniq të Rahovecit. Dyshimet e para janë se ngjarja fatale ndodhi për motive pronësore, për të cilat Januz Gashi gjendet në paraburgim si i dyshuar për “vrasje të rëndë”. Por kjo nuk është hera e parë që ai po qëndron në burg. Në media janë publikuar detaje për një rast tjetër kur Januz Gashi ishte dënuar dhe kishte qëndruar në burg për më shumë se 10 vite, por jo në Kosovë.…

Lexo më shumë

Policia e Kosovës ka dënuar edhe një pjesëtar të policisë i cili ka bërë kundërvajtje në trafik. Policia ka gjobitur me 150€ zyrtarin policor që drejtonte automjetin e policisë dhe i ka shqiptuar 2 pikë negative si dhe ia ka konfiskuar patent-shoferin për tre muaj. Njoftimi i plotë: Respektimi i ligjit dhe rregullave në trafikun rrugor duhet të bëhet nga të gjithë, për sigurinë e të gjithëve. Në vazhdën e bashkëpunimit efikas me qytetarë dhe media, Policia e Kosovës pas raportimeve dhe publikimeve të vazhdueshme po shqipton gjoba pa dallim ndaj të gjithë atyre që nuk respektojnë rregullat e trafikut.…

Lexo më shumë

Kreshnik Radoniqi është emëruar kryesues i ri i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), nga presidentja Vjosa Osmani pas shkarkimit të Valdete Dakës. Radoniqi ishte paraprakisht gjyqtar në Departamentin Special në Gjykatën e Apelit kurse i ka disa vite përvojë në sistemin e drejtësisë Ai ka deklaruar pasurinë e tij në Agjencinë Kundër Korrupsionit [AKK] të deklaruar nga vetë ai në vitin 2020. Pasuria e Radoniqit del të jetë mjaft e madhe duke u bazuar në atë çka ka deklaruar. Ai ka një banesë në vlerë prej 57 mijë euro, një truall në vlerë prej 300 mijë euro, dy dyqane dhe një…

Lexo më shumë